فناوری اطلاعات رایساز

CMS چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نوشته شده توسط احمدی | چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶

CMS چیست و چه کاربردهایی دارد؟
2705

CMS مخفف Content Management System به معنای سامانه ی مدیریت محتوا می باشد. CMS یک نرم افزار می باشد که داده ها (شامل عکس و متن و بقیه فایل ها ) را نگهداری و مدیریت می کند بدون آن که به برنامه نویسی نیاز باشد. CMS به شما امکان میدهد به راحتی طراحی سایت انجام دهید. در واقع CMS کمک می کند که شما بیشتر با محتوای وب سایت درگیر شوید و دیگر نیاز به کد نویسی زیاد و آشنایی کامل با برنامه نویسی و کدنویسی ندارد.طراحی سیستم محتوا تعدادی قالب آماده را در اختیار شما می­ گذارد و شما به آسانی می توانید با استفاده از این قالب ها صفحات دیگری به سایت اضافه کنید و یا کم کنید بدون آن که نیاز به دانش برنامه نویسی داشته باشید.
افراد زیادی در شهر اصفهان وجود دارند که به دنبال طراحی سایت هستند. نداشتن تخصص کافی و هزینه های بالا باعث شده است تا افراد کمتری به فکر طراحی سایت و داشتن یک وب سایت بیافتند. CMS ها با رفع این مشکلات در طراحی سایت کمک ویژه ای به افراد می کند. در واقع شما با استفاده از cms ها به راحتی صاحب یک وب سایت اینترنتی می شوید. اگر در طراحی سایت از CMS استفاده نکنید باید با زبان های برنامه نویسی مثل HTML یا XHTML و  … آشنایی داشته باشید.
در بعضی موارد تصور می شود که CMS ها برای تازه واردان ساخته شده است که این تصور اشتباهی می باشد. در حقیقت هم افراد حرفه ای و هم تازه واردها می توانند از CMS ها استفاده کنند. یک برنامه نویس حرفه ای که قصد راه اندازی یک وب سایت را دارد می تواند به جای صرف زمان چند ماهه برای طراحی سایت خود از یک CMS برای انجام کارهایش استفاده کند. در واقع CMS  ها بیشتر به دنبال صرفه جویی در وقت هستند.
CMSها مزایا و معایب زیادی هم دارند که در ادامه به آن ­ها می پردازیم:
مزایا:
– به دانش برنامه نویسی و دانستن HTML نیاز ندارد.
– دارا بودن سیستم پلاگینی: CMS ها تعداد زیادی پلاگین آماده برای استفاده کاربران دارند.
– مدیریت محتوا به صورت غیر متمرکز
– امکانات خودکار بهینه سازی موتور جستجو (SEO)
– صرفه جویی در وقت: در واقع برای طراحی سایت اگر از CMSها بهره ببرید بسته به نوع سایت طراحی شده چیزی حدود 1 الی 2 هفته زمان شما را می گیرد، حال اگر با استفاده از برنامه نویسی و برنامه های آن اقدام به طراحی سایت کنید چیزی در حدود 3 ماه باید وقت بگذارید.
– انعطاف پذیری بیشتر: استفاده از CMS ها آسان تر، راحت تر و کارآمد تر است.
– امنیت بالاتر: با توجه به اینکه امروزه وب سایت های زیادی از CMSها استفاده می کنند، CMS ها هر روز به دنبال روزآمدی امکانات و بهبود فعالیت های خود می کنند.
– آشنا شدن شما با بیس سایت: در واقع با استفاده از CMS ها شما با زیربنای سایت و نحوه ی انجام کارآن آشنا می شوید.
معایب:
– برای افزودن امکانات به CMS ها تنها راه نوشتن و تهیه پلاگین آماده است. از طرفی تولید پلاگین ها دارای محدودیت هایی است که نمی توان همه کار انجام داد.
– بهینه سازی CMS ها برای وب سایت های بزرگ که بهینه بودن و مصرف کم منابع برایشان پر اهمیت است کار سخت و دشواری است.


نظرات


    ارسال نظر

    کپچا کد