فناوری اطلاعات رایساز

روش های افزایش فروش و دانلود اپلیکشن های اندرویدی

نوشته شده توسط احمدی | چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶

روش های افزایش فروش و دانلود اپلیکشن های اندرویدی
1141

ممکن است شما در ابتدای راه برنامه نویسی اپلیکیشن های اندرویدی باشید و یا یک برنامه نویس حرفه ای اندروید هستید که توانایی نوشتن هر نوع اپلیکیشن رو دارید. اما در هر صورت همه شما یک هدف مشترک دارید: تولید یک اپلیکیشن محبوب که بیشترین فروش و دانلود را داشته باشه! پیش از این نیز در مقاله «بررسی درآمد برنامه نویسان ایرانی اندروید» آمارهای بسیار جالب و قابل توجه از درآمد برنامه نویسان ایرانی اندروید ارائه کردیم که قطعا هر برنامه نویس اندرویدی دوست دارد به این درآمدها دست پیدا کنه ولی آیا همه می تونند به این هدف برسند؟ راز توسعه دهندگان موفق در تولید اپلیکیشن های پر فروش چیست؟ ما سعی کرده ایم در این مطلب مهم ترین عواملی که در افزایش فروش و دانلود اپلیکیشن های اندروید تاثیر دارند را بررسی کنیم. اگر میخواهید پاسخ این پرسش ها را بدونید، در ادامه با ما همراه باشید.
قابلیت های اپلیکیشن رو به صورت کامل توضیح دهید.

حتما یک توضیح کامل و مفید از اپلیکیشن که شامل شرح تمام قسمت ها و قابلیت های اپلیکیشن هست، برای قرار دادن در مارکت تهیه کنید. این متن باید به قدری موثر باشه که کاربر مورد نظر، نیاز به این اپلیکیشن رو احساس کنه! پس حتما در انتخاب واژه های مناسب زمان بگذارید و متن رو چندین بار بررسی کنید. هیچ وقت قدرت واژه ها در جذب مخاطب رو دست کم نگیرید! وقت گذاشتن برای تهیه این توضیحات یک سرمایه گذاری عالی برای افزایش فروش اپلیکیشن شماست که باعث افزایش رتبه اپلیکیشن در مارکت خواهد شد. پیشنهاد می کنم حتما این کار رو با قدرت و تمرکز انجام بدید تا حداکثر بازدهی رو داشته باشه.

از نکاتی که باید بهش توجه کنید این هست که اگر اپلیکیشن شما چند زبانه هست، حتما توضیحات اپلیکیشن رو به همه زبان ها ترجمه و در اختیار کاربران قرار بدهید. این الگویی هست که شرکت های بزرگ و معتبر همواره رعایت میکنند!
دیگر این که سعی کنید یک کلمه کلیدی مناسب رو که مرتبط با اصلی ترین حوزه کاری اپلیکیشن هست، در نام اپلیکیشن استفاده کنید و این کلمه رو چندین بار در متن توضیحات استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید که حتما در توضیحات به تمام دسترسی های مورد نیاز اپلیکیشن اشاره کنید. هیچ چیزی بهتر از صداقت نیست! به کاربر نشان بدهید که این اپلیکیشن با کدام قسمت های سیستم در ارتباط هست تا حس اعتمادش از اینکه برنامه وارد حریم شخصیش نمیشه رو کسب کنید.

 
کاربران خود را زیر نظر بگیرید!

بررسی بازخورد کاربران یکی از مهم ترین نکاتی است که باید انجام دهید. چون اگر اپلیکیشن شما بتواند رضایت کاربران را کسب کند و آن ها از پرداخت هزینه و دانلود اپلیکیشن پشیمان نباشند، مطمئن باشید حاضر خواهند بود به طور رایگان از اپلیکیشن شما تعریف کرده و آن را تبلیغ کنند! از طرفی دیگر شما می توانید برای افزایش بهبود اپلیکیشن خود و کسب رضایت کاربران، علاوه بر نظرات کاربران خود، نظرات کاربران اپلیکیشن های مشابه و رقیب را نیز بررسی نمایید و با افزودن امکانات مورد نیاز آن ها به اپلیکیشن خود، کاربران اپلیکیشن های دیگر را ترغیب به مهاجرت به اپلیکیشن خود نمایید.

 
استفاده از اپلیکیشن اندرویدی خودتون رو در زندگی واقعی نشان دهید.

باید یک عکس واضح، حرفه ای و با کیفیت بالا از شخصی که در حال کار کردن با اپلیکیشن بر روی گوشی یا تبلت هست تهیه کنید. میتونید یکی از اعضای تیم توسعه رو برای این کار انتخاب کنید (سعی کنید شیک پوش و خوش تیپ باشه!). از طرفی هم باید شخصی که در عکس نشان داده میشه به موضوع برنامه ربط داشته باشه. مثلا اگر اپلیکیشن تون یه بازی برای بچه ها هست حتما باید یه بچه در حال بازی کردن رو نشون بده و اگر یه اپلیکیشن اندرویدی آموزش زبان هست میتونید از افراد دانش آموز یا دانشجو عکس داشته باشید و مواردی اینگونه. مطمئن بشید که تصویر کاملا نشون بده که فرد در حال کار با اپلیکیشن شما هست. برای این کار حتما باید صفحه موبایل و تبلت در زاویه مناسب باشه تا اپلیکیشن در عکس دیده بشه. از موقعیت های مختلفی برای عکس گرفتن استفاده کنید و حدود ۵ عکس تهیه کنید. مثلا در خانه، پارک، دانشگاه و ….

 
از تصویر هدر یا سر صفحه برای صفحه معرفی اپلیکیشن استفاده کنید.

سعی کنید از یک تصویر مناسب و گویا معرف کامل اپلیکیشن شما باشد، در بالای صفحه اختصاصی اپلیکیشن خود در مارکت های اینترنتی استفاده کنید. فراموش کردن این کار میتواند اپلیکیشن شما را بسیار زیاد از سایر رقبا عقب بیاندازد! بنابراین تهیه طراحی مناسب و استفاده از این تصویر را هرگز فراموش نکنید. چرا که این کار میتواند تاثیر فوق العاده زیادی در افزایش تعداد دانلودهای اپلیکیشن شما داشته باشد. نکته ای که در طراحی این تصویر باید به آن توجه کنید این است که هرگز به آن مانند اسکرین شات های مختلف اپلیکیشن که در سایت قرار میدهید نگاه نکنید؛ این تصویر باید کاملا متفاوت با اسکرین شات های مختلف اپلیکیشن باشد و بیشتر نقش یک پوستر را خواهد داشت که کاربر با مشاهده آن جذب شده و اپلیکیشن شما را دانلود و نصب کند. بنابراین هرگز این اشتباه را مرتکب نشوید که تنها اسکرین شات اپلیکیشن را در این قسمت قرار دهید؛ این کار منجر به شکست اپلیکیشن شما خواهد شد!

 
یک سایت یا وبلاگ اختصاصی داشته باشید.

اگر میخواهید حرفه ای کار کنید، حتما یک سایت خوب برای محصول خود ایجاد کنید! میتوانید در این سایت توضیحات محصول، تصاویر و اخبار مرتبط با نسخه های بعدی را به اطلاع کاربران برسانید. همچنین از این سایت میتوانید جهت معرفی اعضای تیم، پشتیبانی آنلاین، تعامل بیشتر با مشتریان و راه اندازی انجمن یا باشگاه طرفداران محصول خود استفاده کنید. راه اندازی چنین سایتی، محصول شما را در دید کاربران حرفه ای تر نشان میدهد. و کاربران را متقاعد میکند که از محصولی استفاده خوی ا ای تیم توکننده ارزشمند است. به وجود آوردن این احساس در مشتری، افزایش و استفاده بیشتر از محصولات شما را تضمین خواهد کرد.

 
شرایط مختلفی را برای پرداخت هزینه اپلیکیشن در نظر بگیرید.

میتونید اپلیکیشن اندرویدی خودتون رو در محدوده های زمانی خاصی با تخفیف شگفت انگیز یا کاملا رایگان به کاربران ارائه دهید. به عنوان مثال اگر مناسبت خاصی در پیش است که مرتبط با حوزه فعالیت اپلیکیشن شماست، بهترین گزینه زمانی برای انجام این کار در پیش روی شماست! یک گزینه دیگر نیز این است که یک نسخه نمونه (دمو) رایگان با امکانات ابتدایی و یک نسخه پیشرفته با امکانات پیشرفته از اپلیکیشن تهیه کنید و در اختیار کاربران قرار دهید. روش دیگری هم که اخیرا استفاده زیادی در میان توسعه دندگان دارد، استفاده از پرداخت درون برنامه ای است. در این روش اپلیکیشن به صورت رایگان در اختیار کاربر قرار میگیرد و کاربر با فعال کردن گزینه های مختلف در اپلیکیشن، اقدام به پرداخت هزینه خواهد کرد.

 
در ازای نصب اپلیکیشن جایزه بدهید!

این روش شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما تاثیر خاص خودش را دارد و هستند توسعه دهندگانی که این روش را نیز برای افزایش فروش اپلیکیشن اندرویدی خود به کار میبندند. در این روش شما باید از طریق تبلیغات مختلف در سایت ها یا موارد دیگر، به اطلاع کاربران برسانید که در ازاء نصب اپلیکیشن بر روی گوشی یا تبلت خود، هدیه یا جایزهای را به صورت پول یا امتیاز دریافت خواهند کرد. شاید این کار معقول به نظر نرسه و با خود فکر کنید که اپلیکیشن شما قرار هست که برای شما کسب درآمد داشته باشه نه اینکه هزینه ای هم روی دست شما بگذاره؛ اما باید بگم که اینطور نیست! انگیزه به دست آوردن هدیه یا جایزه، کاربران را ترغیب میکنه که اپلیکیشن شما رو نصب کنند. این امر تعداد دفعات دانلود اپلیکیشن رو افزایش میده و اپلیکیشن شما کم کم به بالای لیست اپلیکیشن های مارکت منتقل میشه و بین اپلیکیشن های با بیشترین تعداد دفعات دانلود قرار میگره. درست در این زمان هست که شما چندین برابر هزینه ای رو که برای نصب اپلیکیشن به عنوان جایزه به کاربران پرداخت کردید، به دست خواهید آورد. چرا که سیستم های جستجو در مارکت ها، معمولا اپلیکیشن های با بیشترین دانلود رو به عنوان نتیجه جستجو نمایش میدهند و این امر باعث میشه اپلیکیشن شما در اکثر نتیجه های جستجو دیده بشه که همین امر احتمال دانلود اپلیکیشن رو افزایش میده.

اگر به اطراف خودمان نگاه کنیم، استفاده از روشی مشابه به این روش رو در زندگی روزمره که توسط شرکت ها و کمانی های مختلف استفاده میشه رو خواهیم دید!

 
یک فیلم حرفه ای از نحوه کار کردن اپلیکیشن تهیه کنید.

تهیه کردن یک فیلم از نحوه کار کردن اپلیکیشن نکته ای بسیار موثر است که اکثر توسعه دهندگان به آن توجه نمی کنند، اما شما سعی کنید جزء این اکثریت نباشید! اما تهیه یک فیلم تاثیر گذار و خوب نیاز به تجربه دارد. بنابراین اگر تیم شما قصد دارد به صورت حرفه ای در زمینه تولید اپلیکیشن فعالیت داشه باشد، سعی کنید با پرداخت هزینه از یک متخصص خوب در این زمینه جهت تهیه یک فیلم حرفه ای استفاده کنید. و اگر این مورد برایتان مقدور نیست، سعی کنید قبل از تهیه فیلم، حتما در این زمینه که چگونه باید فیلم برداری کنید یا اینکه به چه نکاتی توجه داشته باشید، حداقل اندکی تحقیق کنید. به این نکته توجه داشته باشید که کاربران با دیدن فیلم عملکرد اپلیکیشن، ارتباط بیشتری با اپلیکیشن برقرار خواهند کرد، و اگر این فیلم به خوبی تهیه شده باشد، تاثیر بسیاری برای افزایش انگیزه کاربر جهت نصب و کار کردن با اپلیکیشن خواهد داشت.


نظرات


    ارسال نظر

    کپچا کد