فناوری اطلاعات رایساز

خبر خوش فیسبوک برای کاربرانی که در کشورشان فیلتر هستند

نوشته شده توسط هلاکوئی | شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶

خبر خوش فیسبوک برای کاربرانی که در کشورشان فیلتر هستند
396

فیسبوک خبر خوبی برای کاربران خود در کشورهایی که فیسبوک در آن ها فیلتر است دارد. کاربران فیسبوک در این کشورها بعد از این می توانند به سادگی و با خیال راحت و بدون فیلترینگ به فیسوک وصل شوند.

کاربران فیس بوک به زودی می توانند با استفاده از اپلیکیشن اندرویدی این غول رسانه های اجتماعی و از طریق شبکه آنین روتر یا همان تور (Tor) و پروکسی اربات به صورت ناشناس به فیس بوک وصل شوند. از تور برای مخفی کردن آدرس IP کامپیوتر استفاده می شود که این کار معمولا با پنهان کردن هویت کاربران انجام می شود.
پیش از این و بر اساس همکاری پیشین فیس بوک با این شرکت، کاربران می توانستند به طور مستقیم از طریق مرورگر تور بر روی کامپیوترهای شخصی به وب سایت این شبکه اجتماعی وصل شوند. فیس بوک علت این تصمیم خود را پشتیبانی بیشتر از سرویس تور از تعداد قابل توجهی از کاربران کامپیوترهای شخصی ذکر کرده بود. این ویژگی در سال 2014 عرضه شد و ویژگی جدید در اپلیکیشن فیس بوک نیز بر مبنای ادامه این همکاری است.
در یکی از پست های وبلاگ فیس بوک، این شرکت اعلام کرده که با عرضه آدرس دات-آنین (dot-onion)، به دلیل حذف مراحلی که طی آن ترافیک اینترنت کاربر باید فراتر از تضمین های رمزنگاری ارائه شده توسط شبکه تور عبور می کرد، امنیت اتصال به فیس بوک از طریق تور افزایش یافته است. با وجود این، این ویژگی فقط برای مرورگرهایی بود که قابلیت استفاده از تور را داشتند و انجام این کار به صورت مستقیم از طریق اپلیکیشن موبایلی فیس بوک امکان پذیر نبود.

ایده یک کارآموز
برای استفاده از تور بر روی دستگاه های اندرویدی، ابتدا باید اربات را که یک اپلیکیشن پروکسی است و برای اتصال به تور استفاده می شود دانلود کرده و سپس تنظیمات اپلیکیشن فیس بوک خود را بروزرسانی کنید. اربات از طریق سایت گوگل پلی یا سایت خود این شرکت قابل دانلود است. اپلیکیشن اربات به کاربران تلفن همراه امکان دسترسی به وب، پیام رسانی سریع و ایمیل را می دهد به طوری که ارائه دهندگان خدمات اینترنتی موبایل نمی توانند فعالیت کاربران را بررسی یا دسترسی شان را محدود کنند. این شبکه این کار را با چرخاندن ترافیک اینترنت کاربر از طریق مجموعه ای از کامپیوترهای سراسر دنیا انجام می دهد.
این حرکت فیس بوک برای ایجاد امکان استفاده از شبکه تور در اپلیکیشن اندرویدی حاصل بحثی پیرامون این موضوع بود که قانون گذاران و ISPها به هنگام جستجو و دستگیری هکرها، چگونه با حریم خصوصی در دنیای دیجیتال برخورد کنند. با این حال فیس بوک هیچ برنامه ای برای استفاده از تور در اپلیکیشن فیس بوک در آیفون ندارد. این ویژگی موبایلی جدید برای اپلیکیشن اندرویدی این شبکه اجتماعی پیشنهاد ویل شکلتون، یک دانشجوی انگلیسی رشته کامپیوتر بود که دوره کارآموزی خود را در تابستان در دفتر لندن فیس بوک گذرانده است.

کیت کراوس یکی از سخنگویان پروژه تور معتقد است به دلیل تعداد زیاد کاربران فیس بوک، پشتیبانی اندروید از این پروژه می تواند به گسترش استفاده از تور کمک کند. فیس بوک بیش از یک و نیم میلیارد کاربر فعال در ماه دارد.
به گفته کراوس، افراد سراسر جهان به حریم خصوصی بیشتری در فضای آنلاین نیاز دارند و تقریبا همه عضو فیس بوک هستند. این کار به افراد اجازه می دهد تا انتخاب کنند که آیا تمایل دارند مکان آنها به اشتراک گذاشته شود یا خیر. برای برخی افراد، این کار آرامش خاطر به همراه دارد و برای برخی یک حرکت نجات
بخش است.

یک حرکت هوشمندانه
در این زمینه، تام رفتری که یکی از تحلیل گران ردمانک است معتقد است فیس بوک یک حرکت زیرکانه را انجام داده است.
به گفته او فیس بوک روند تغییرات سریع به سمت افزایش مطالبات مردم برای حریم خصوصی بیشتر و استفاده از فضای آنلاین به صورت ناشناس را درک کرده و دقیقا در راستای این نیاز افراد حرکت می کند. همچنین این کار برای کاربران فیس بوک در کشورهایی که بر شبکه های اجتماعی نظارت یا محدودیت دسترسی وجود دارد بسیار مهم است. این حرکت به این افراد اجازه می دهد تا بدون ترس از عواقب بعدی به این شبکه اجتماعی دسترسی داشته باشند.
بنا به گفته فیس بوک، احتمالا طی همین هفته کاربران فیس بوک در دستگاه های اندرویدی می توانند از طریق تور به طور مستقیم با استفاده از اپلیکیشن به این شبکه اجتماعی دسترسی داشته باشند.


نظرات


    ارسال نظر

    کپچا کد