فناوری اطلاعات رایساز

حفاظت از حساب های کاربری آنلاین با یک فلش USB

نوشته شده توسط هلاکوئی | پنج شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶

حفاظت از حساب های کاربری آنلاین با یک فلش USB
1290

امکان ایمن سازی حساب کاربری گوگل، فیس بوک و دیگر سرویس های معروف آنلاین از طریق یک کلید امنیتی که ظاهری شبیه به یک فلش USB دارد امکان پذیر است. با این روش نوین می توان امنیت این حساب ها را تا آخرین حد بالا برد. اگر در این زمینه اطلاعات کمی دارید اصلاً جای نگرانی نیست چرا که در این مطلب به طور مفصل و به زبان ساده به بررسی و معرفی آن خواهیم پرداخت.

تأمین امنیت حساب های کاربری از اولویت بالایی برخوردار است و اغلب کافی است خود را تنها به انجام چند کار کوچک عادت دهید تا بتوانید امنیت دسترسی به فضاهای شخصی خود را افزایش دهید. این فضا چه شبکه های اجتماعی و سایت های ذخیره فایل باشد و چه وب سایت بانک، مسلماً مایل نیستید که رمز عبور حساب کاربری تان در آن چیزی شبیه به 123456 باشد.

اولین مرحله ی تأمین امنیت که ساده ترین نیز هست، قدرت مندتر کردن رمز عبور است. دومین مرحله، فعال سازی تصدیق هویت دومرحله ای (Two-Step Authentication) است. با این دو مرحله درصد زیادی از امنیت حساب های کاربری آنلاین خود را تأمین کرده اید. اما روش دیگری برای ایمن سازی حساب کاربری نیز وجود دارد که از طریق یک فلش درایو USB و پروتکل U2F انجام می شود و همان چیزی است که قرار است در این مطلب به توضیح آن بپردازیم.

چگونه یک کلید USB می تواند از یک حساب کاربری محافظت کند؟

هنگامی که یک فلش درایو USB را در اختیار دارید در صورتی که یک وب سایت امکان پشتیبانی از آن را فراهم کند می توانید آن را به حساب کاربری خود متصل کنید. از این پس، بعد از وارد کردن رمز عبور کافی است کلید USB خود را به رایانه متصل کنید و دکمه ی روی آن را فشار دهید تا کلید رمزنگاری شده ی شما به به وب سایت ارسال شده و تصدیق هویت شما انجام شود. در واقع این این فرایند شبیه به تصدیق هویت دومرحله ای است.

دقت کنید بر خلاف ظاهر آن، این روش یک تأیید هویت بیومتریک به وسیله ی شناسایی اثرانگشت نیست.

سرویس های سازگار کدام ها هستند؟

این روش در ماه های اخیر بسیار رو به گسترش بوده و سرویس های زیادی از آن پشتیبانی می کنند. در صفحه ی تنظیمات امنیتی حساب کاربری خود در سرویس مذکور می توانید تنظیمات کلید USB را بیابید.  شماری از سرویس های عمومی معروفی که از این روش پشتیبانی می کنند عبارتند از:

Facebook

Gmail (و همه ی سرویس های گوگل)

Dropbox

GitHub

BitBucket

FastMail

DashLane

WordPress (سیستم مدیریت محتوا)

چه مرورگرهایی با کلید امنیتی سازگار هستند؟

اگر مایلید که از این قابلیت استفاده کنید نیازمند یک مرورگر وب سازگار نیز هستید. در حال حاضر که این مطلب نوشته می شود تنها دو گزینه وجود دارد: مرورگر Opera و Google Chrome. همچنین شرکت Moziila در حال کار برای اضافه کردن این قابلیت روی Firefox است.


نظرات


    ارسال نظر

    کپچا کد