فناوری اطلاعات رایساز

این فناوری ها تا سال2025دیگر وجود نخواهند داشت

نوشته شده توسط مدرس | ﺳﻪ شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶

این فناوری ها تا سال2025دیگر وجود نخواهند داشت
1504

به شما برترین فناوری ها را معرفی میکنیم که این روزها بسیار پراستفاده میباشند اما تا چندسال آینده در کمال ناباوری کاملا منسوخ می‌شوند.در طول دهه قبل، فناوری ها و ترقی های زیادی در حوزه فناوری دنیا شاهد بوده ایم که از آن جمله میتوان به معرفی گوشی ها، تبلت ها و دیگر وسایل الکترونیکی اشاره کرد. این گجت های اخیر زندگی آدمها را متحول کرده اند و باعث تغییر رویکرد انسان در برقراری رابطه با دنیا بیرونی شده اند.

برخی از این فناوری ها در طول زمان دستخوش تغییر شده اند و در سال های پیش رو فناوری های جدیدی جایگزین آن ها میشوند و به طور کلی فناوری هایی که تا همین چند سال پیش اخیر محسوب می‌شدند را از رده خارح میکنند.در ادامه به معرفی فهرستی از فناوری ها که تا سال 2025 دیگر اثری از آن ها وجود نخواهد داشت میپردازیم؛ در کنار ما بمانید.

1.دستگاه های GPS

دستگاه های مجهز به GPS برای پیدا کردن مسیر در جاده ها و ناوبری خودرو ها برای رسیدن به مقصد خوب میباشند اما از آنجایی که شمار زیادی از گوشی های هوشمند به طور پیش فرض از GPS بهره گیری میکنند، نیاز به دستگاه های مخصوص GPS در سال های پیش رو احتمالاً رو به افول بگذارد.

از این قبل، نرم افزارهای هوشمند جدیدی راکه با گوگل مپز رابطه برقرار می‌کنند در اختیار داریم که احتمالاً حتی بسیار بهتر و دقیق تر از GPS به راهنمایی مسیر بپردازند. از این اپلیکیشن ها در آینده اکثر خواهیم شنید چرا که با به روزرسانی هایی که بر روی آن ها صورت میگیرد و با ادغام با دیگر امکانات گوشی های هوشمند، احتمالا شاهد دستیار شخصی بهتری در گوشی ها در آینده نزدیک خواهیم بود.

2. دوربین های دیجیتالی

ا بهره گیری از فناوری های اخیر در دوربین گوشی های هوشمند امروزی، کاربرد دوربین های دیجیتالی هر روز کم و کمتر میشوند چرا که گوشی های گران قیمتی که به امکانات بسیاری تجهیز شده اند، احتمالا عکس های بهتری از دوربین های دیجیتالی قدیمی برای شما می‌گیرند.

در شمار زیادی از گوشی های هوشمند امروزی کیفیت دوربین 8 تا 12 مگا پیکسل مرسوم هست و با همین کیفیت عکس نیز قادر خواهید بود تا عکسهایی با شفافیت بالا بگیرید. گرچه احتمالاً تنها کسانی که به هنر عکسای علاقه مند باشند، هم چنان به بهره گیری از دوربین های DSLR بپردازند.

3. ریموت بازرسی ها

شمار زیادی از وسایل الکترونیکی که در حال حاضر از آن ها بهره گیری می‌کنیم، مجهز به یک ریموت بازرسی میباشند که از آن جمله میتوان به تلویزیون ها، درهای گاراژ، فن های سقفی، برخی خودروها و لامپ ها و … اشاره کرد.

اما این دستگاه های کوچک به زودی از دنیای ما محو میشوند چرا که فناوری دستورات کلامی جایگزین انها برای بازرسی گجت های گوناگون شده هست و شما با حکم دادن به تلویزیون از طریق صدای خود قادر خواهید بود تا برنامه مورد علاقه خود را جستجو کرده و تماشا کنید. احتمالا در آینده نزدیک برای هر وسیله نزدیک یک بلندگوی مجزا نیز تعبیه شود تا بتواند دستورات کلامی کاربران را دریافت و اجرا نماید.

3.فلش درایو های USB

 تغییر و تحولات و ترقی در حوزه دیسک های دیجیتالی بسیار سریع رخداد می افتند، بطوری که هر روز شاهد عرضه درایوهای ذخیره سازی اطلاعات کوچکتر با قابلیت ذخیره سازی اکثر هستیم. در طول سال های قبل شاهد هارد درایوهای بزرگ، فلاپی درایوها، CD ها، DVD ها و فلش درایوهای کوچک بوده ایم اما کم کم با همه ی این موارد باید خداحافظی کرد چرا که در آینده نزدیک، اطلاعات در شبکه های مجازی نامحدود ذخیره سازی میشوند.

افزایش بهره گیری از راهکارهای فضای ابری که گنجایش نامحدود با اشغال فضای صفر را دارند، به زودی به دوره فلش های USB اتمام میدهد. شرکت هایی مانند اپل، گوگل، دراپ باکس شبکه های مجازی و گرچه مجانی زیادی در اختیار کاربران قرار داده اند و کاربران این شرکت ها قادرند در هر جایی که به اینترنت دسترسی دارند، به اطلاعات خود دسترسی داشته باشند

4.کارت های اعتباری

با افزایش بهره گیری از پرداخت های موبایلی، شمار زیادی از کسب و کارها حاضر دریافت وجوه بدون بهره گیری از کارت های بانکی و اعتباری میشوند. کیف پول گوگل، اسم یکی از سیستم های پرداخت بدون کارتی هست که چنین امکاناتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

بهره گیری از NFC که در گوشی های هوشمند نیز وجود دارد، کاربر را به سرویس های پرداختی هم چون پیپال یا کیف پول گوگل متصل میکند و از این روشهای بدون کارت، پرداخت انجام میشود. با این حساب، پیش بینی میشود با افزایش تمایل کاربران به بهره گیری از سیستم های پرداخت بدون کارت، به زودی شاهد محو شدن کارت های بانکی از صحنه کسب و کار باشیم.

پرداخت های موبایلی، رمزگذاری شده اند و از ایمنی بالایی برای مصون نگه داشتن اطلاعات شخصی حساب بانکی افراد برخوردارند و از حمل شمار زیادی کارت بانکی گوناگون در جیب شما نیز پیش گیری میکنند.

5.کلیدها

کلید از دیرباز بعنوان سیستم امنیتی فیزیکی مطرح بوده است که به زودی با فناوری های اخیر جایگزین خواهد شد. کارتهای Swipe و فناوری های بدون کلید در شمار زیادی از مکان ها مانند هتل ها، دفاتر بهره گیری میشوند اما امروزه با ظهور فناوری های اخیر بیومتریک مانند اسکن عنبیه یا اثر انگشت برای تایید هویت افراد، به زودی با کلید ها خداحافظی خواهیم کرد.

6.دیسک های DVD و Blue ray

در طول سال‌های قبل، یکی از راه های پرطرفدار کاربران برای مشاهده فیلمهای سینمایی با کیفیت بالا بهره گیری از DVD ها بوده هست که به نظر می‌رسد به زودی این مورد نیز به تاریخ بپیوندد چرا که تلویزیون های با وضوح بالای بلو ری به بازار عرضه شده اند که کار DVD ها را به برترین شکل ممکن انجام می‌دهند

این فناوری ها با ظهور سرویس های اکران قدرتمندی مانند نتفلیکس در میان کاربران پرطرفدار تر شدند چرا که در هر لحظه، دامنه وسیعی از انتخاب ها را برای تماشا در اختیار دارند.از این قبل، گوشی های هوشمند، لپ‎تاپ ها، تبلت ها نیز با اتصال به این سرویس های اکران همین کار را برای کاربران انجام می‌دهند.

8. تلفن های ثابت

بهره گیری از تلفن های ثابت در سال های قبل کاهش یافته هست چرا که با وجود گوشی ها و موبایل های هوشمند، افراد کمتر به سراغ انها میروند. موبایل های هوشمند در حال حاضر با امکانات بسیاری که در اختیار صاحبان خود قرار میدهند، قادرند انها را به سرعت به شبکه های مجازی یا مخاطبی خاص وصل کنند که این انتخاب در تلفن های ثابت دیده نمیشود.

به گزارش پارس ناز گرچه در برخی مناطق کمتر گسترش یافته، هنوز هم بهره گیری از تلفن های ثابت یک نیاز ضروری محسوب میشود چرا که برای برقراری رابطه با اینترنت به این خطوط نیاز هست که به نظر می‌رسد تا سال 2025 و با روی کار آمدن اتصالات اینترنتی بی سیم نیاز این مناطق به تلفن های ثابت نیز به کلی مرتفع شود.

9. رمزها

رمزها در حال حاضر به یکی از دغدغه های اصلی کاربران تبدیل شده اند و افراد دوست ندارند تا رمزهای خود را در اختیار شرکت هایی که با انها کار میکنند بگذارند. با ترویج موارد گم کردن و یا فراموش کردن پسوردها و یا مورادی مانند هک پسورد، این دشواری های به بحبوحه خود رسیده اند.

شرکت هایی مانند گوگل در همین رابطه بر روی روشهای اخیر ورود به حساب کاربری کار میکنند که دیگر نیازی به وارد کردن رمز عبور خود ندارید چرا که از طریق امکانات امنیتی موجود در موبایل هوشمند کاربران، اینکار انجام خواهد شد.شمار زیادی از شرکت های سازنده موبایل های هوشمند در تلاش برای بهره گیری از اسکنر عنبیه یا اثر انگشت

و دیگر سنروهای بیومتریک برای تایید هویت و ورود کاربران به حساب کاربری خود میباشند و به زودی با فراگیر شدن این روشها، با رمزهای عبور نیز باید خداحافظی کرد.

10. خودروها

در سال های پیش رو، رانندن یک خودرو به خاطره ای از قبل تبدیل خواهد شد چرا که با ترقی تکنولوژی و ظهور خودرو های خودران به سادگی قادر خواهید بود بدون راننده، به هر نقطه ای سفر کنید.

کارشناسان معتقدند که افزایش بهره گیری از فناوری خودروهای خودران باعث حذف کامل راننده از خودرو ها در آینده ای نزدیک خواهد شد. شرکت های فناوری مانند گوگل و اپل در حال حاضر در حال آزمایش اتومبیل های خودران خود میباشند اما هنوز به مرحله تکامل خود نرسیده اند.

 

 

 

 

 


 


نظرات


    ارسال نظر

    کپچا کد