فناوری اطلاعات رایساز

سایت مپ یا نقشه سایت چیست؟

نوشته شده توسط احمدی | ﺳﻪ شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶

سایت مپ یا نقشه سایت چیست؟
1365

نقشه سایت در حقیقت یک فایل متنی است که در برگیرنده تمام نشانی های موجود در سایت شما است.بعلاوه سایت مپ می‌تواند اطلاعات متا هر URL  از سایت مانند آخرین بروز رسانی، میزان ارزش و نحوه ارتباط آن با دیگر صفحات را نیز شامل شود. وجود sitemap سبب می‌شود کراولر های موتور های جستجو به راحتی سایت را ایندکس کنند و از ایجاد صفحات جدید و تغییرات در صفحه‌های قدیمی آگاه شوند.

هیچ اطمینانی نمی‌توان داد که با ساخت نقشه سایت XML صفحات شما بهتر از ایندکس شوند،اما با ایجاد نقشه سایت شانس بیشتری خواهید داشت.ساخت سایت مپ در موارد زیر بسیار اثربخش و کارساز خواهد بود:

 • سایت های نوپا که صفحات آن‌ها هنوز به خوبی لینک دهی داخلی و خارجی نشده‌اند.
 • وب سایت های که مطالب آرشیوشده آن‌ها به خوبی به صفحات پویا لینک دهی نشده‌اند.
 • وب سایت های که از URL  های داینامیک استفاده می‌کنند.
   

 ترتیب اجزا نقشه سایت XML

تمامی موتور های جستجو از قبیل گوگل،بینگ،یاندکس از استاندار تعریف‌شده XML  که در سایت Sitemaps.org تعریف شده است پیروی می‌کنند.نمونه کد XML  که در سایت مپ مورد استفاده قرار می‌گیرد در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

 

 

کدهای XML موجود در سایت مپ شامل تگ های الزامی و اختیاری است. . کدهای XML معتبر با تگ های باز شونده “<?xml> “  شروع می‌شوند و این یک صفت الزامی است. سپس این تگ با تگ دیگری همچون “<urlset>” دنبال می‌شود که حاوی حداقل یک صفت Xmlns است که ساختار کلی XML را تعریف می‌کند.

هر آدرسی که در sitemap قرار دارد باید دارای دو تگ  <url> و یک تگ <loc> باشد.ولی بقیه تگ های موجود اختیاری هستند.تگ های که در نقشه سایت XML مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل موارد زیر هستند:

 

 • <urlset>  شروع و خاتمه سایت مپ با این تگ هست.
 • <url>  محتوای موجود در لینک هر صفحه در این تگ قرار می‌گیرد و در اصل یک تگ یا برچسب مادر به حساب می‌آید.
 • <loc> این برچسب آدرس دقیق هر صفحه از سایت شما را در خود قرار می‌دهد.و برچسبی اجباری محسوب می‌شود.
 • <lastmod> اطلاعات مربوط به آخرین تغییرات صفحه ایجادشده در این تگ قرار می‌گیرد که به فرمت YYYY-MM-DD تاریخ دهی می‌شود.وجود این برچسب اختیاری می‌باشد.
 • <changefreq> این برچسب از نقشه سایت شما اطلاعاتی در مورد بازه زمانی تغییرات در صفحه مورد نظر را ارائه می‌دهد.
 • <priority> میزان اهمیت صفحه در نقشه سایت شما را مشخص می‌کند که مقدار آن می‌تواند در بازه 0.0 تا 1.0 باشد. وجود این برچسب اختیاری است.
   

فایل ایندکس نقشه سایت

در برخی از موارد تعداد صفحات و موضوعات یک سایت لازم است در چند نسایت مپ ایجاد شود. در این موارد فایل مربوط به هر نقشه سایت باید در یک فایل ایندکس نقشه سایت لیست شود.

از آنجایی که در نقشه سایت تنها اجازه ورود ۵۰۰۰۰ آدرس وجود دارد، مدیران وب سایت ها می‌توانند یک فایل ایندکس نقشه سایت برای خود ایجاد کنند. فایل ایندکس نقشه سایت می‌تواند بیش از ۵۰۰۰۰ ورودی داشته باشد. نمونه کد XML فایل ایندکس نقشه سایت را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

 

 

سایت مپ XML چه فرمت های را پشتیبانی می‌نماید؟

موتور جستجوی گوگل توانایی شناسایی پسوند های مختلف هر نقشه سایت را دارد.و همین امر بستگی به محتویات هر سایت دارد و شما با استفاده از این کار را برای موتور های جستجو راحت می‌کنید.سایت مپ XML پسوندهای HTML، Video، تصویر، Mobile و News را پشتیبانی می‌کند.

البته موتور جستجوی بینگ از فرمت هایی که توسط گوگل پشتیبانی می‌شود حمایت نمی‌کند، اما یکی از مسئولان بینگ بیان کرده است هر چیزی که پشتیبانی نشود، نادیده گرفته خواهد شد.


نظرات


  ارسال نظر

  کپچا کد