فناوری اطلاعات رایساز

چشم پروانه ؛ الهام‌بخش حل مشکل دید کم صفحه گوشی زیر نور آفتاب

نوشته شده توسط مدرس | دوشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۶

چشم پروانه ؛ الهام‌بخش حل مشکل دید کم صفحه گوشی زیر نور آفتاب
1312

محققان قصد دارند با ساختن یک پوشش خاص با الهام گرفتن از چشم پروانه ، مشکل غیر قابل مشاهده بودن صفحه گوشی های موبایل در زمان استفاده در زیر نور آفتاب را حل کنند . محققان با الهام گرفتن از ساختارهای نانوی موجود در چشم پروانه توانستند یک روکش ضد انعکاس نور تولید کنند. این پوشش به افراد امکان می‌دهد تا محتوای نمایشگر گوشی های تلفن همراه را حتی در زیر نور شدید آفتاب، بدون هیچ مشکلی مشاهده کنند. با استفاده از این روکش، انعکاس نور خورشید بر روی سطح نمایشگر گوشی به 0.23 درصد می‌رسد؛ در حالی که این رقم برای گوشی آیفون 4.4 درصد است .

سایر ویژگی‌های لایه ضد انعکاس نور با الهام گرفتن از چشم پروانه

محققان دانشگاه فلوریدای مرکزی آمریکا مدعی شده‌اند که این لایه ضد انعکاس از انعطاف بسیار بالایی برخوردار است و می‌توان به راحتی آن را در گوشی‌ها و تبلت‌ها به کار برد. این لایه که با الهام گرفتن از چشم پروانه ساخته شده، در برابر خط و خش و آسیب‌های این چنینی نیز بسیار مقاوم است و قابلیت تمیزکاری خودکار نیز دارد. بنابراین از گوشی در برابر گرد و خاک و جای اثرانگشت نیز محافظت می‌کند.

این لایه ضد انعکاس، گودی‌های کوچک و یکپارچه‌ای است که هر یک تنها 100 نانومتر، یعنی به اندازه یک هزارم پهنای تار موی انسان، قطر دارند. این روکش برای حفاظت از سطوح دیگر هم کاربرد خواهد داشت و عرضه عمومی آن به بازار جهانی از سال آینده میلادی آغاز می‌شود. در حال حاضر گوشی های هوشمند از حسگرهایی برای شناسایی محیط و افزایش نور استفاده می‌کنند تا مشاهده محتوای صفحه نمایش در زیر نور آفتاب نیز ممکن شود.


نظرات


    ارسال نظر

    کپچا کد