فناوری اطلاعات رایساز

آشنایی با AngularJS

نوشته شده توسط احمدی | چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶

آشنایی با AngularJS
2202

برخلاف jQuery که یک کتابخانه برای سهولت کار با جاواسکریپت است، انگولار یک FrameWork جهت توسعه HTML بوده که توسط Google عرضه شده است ، این فریم ورک برای ساخت سایت ها تک صفحه ای از طریق معماری MVC و MVVM بسیار مناسب می باشد .
 
انگولار دارای یک سری Directive بوده که توسعه و کار HTML را آسان می کند ، همچنین شما قادر هستید Directive های کاملا شخصی سازی شده تولید نمایید و به عنوان کنترل یا کامپاننت از آن ها استفاده کنید . اغلب کامپاننت های آماده انگولاری نیز از طریق همین Directive ها تولید میشوند .
 
Directive های پیشفرض خود انگولار با ng- شروع شده و هریک وظیفه خاصی را برعهده دارد
 
برخی از Directive های معروف و پرکاربرد AngularJS عبارتند از :
 
 
ng-app
ng-init
ng-model
ng-bind
 
ng-repeat
ng-list
ng-inclue
 
ng-if
ng-show
ng-hide
 
ng-click
ng-mouseover
 
ng-blur
ng-change

 

زمانی که یکی از Javascript Library هایی تحت نام AngularJS معرفی شد, در همان ابتدا بسیاری از طراحان و برنامه نویس ها شگفت زده شدند. در حال حاضر که وب سایت ها و فیلم های آموزشی زیادی در زمینه آموزش AngularJS در اینترنت وجود دارد, بسیاری هیجان زده و مشتاق هستند تا این framework را یاد بگیرند.

اما Angular JS چه میباشد؟ این Framework به طور نسبی یک نوع نوشتن کدها به صورت نوین میباشد. در حقیقت توسط آن میتوانیم صفحات داینامیک تر بسیار کارآمد طراحی نماییم که حتی هیچ محدودیتی نداشته باشد.

برنامه نویس هایی مانند Misko Hevery و Adam Abrons که هر رو در گوگل مشغول فعالیت هستند, بر طبق زبان جاوااسکریپ این framework را پایه گذاری نمودند. این framework بسیار کم حجم میباشد و ورژن minify شده آن در حدود 29 کیلوبایت میباشد و کاملا رایگان بوده و زیر نظر MIT License میباشد.

بر طبق گفته های Wikipedia این فریم وورک یک نرم افزار web-base میباشد که میتوانیم در قالب MVC از آن استفاده نماییم. شما میتوانید مستقیما اطلاعات را وارد صفحه وب سایت نمایید.

برای اجرا نمودن این فریم وورک لزومی ندارد که شما بخواهید از برنامه های دیگر استفاده نمایید, اگر چه توسط بسیاری از برنامه های دیگر میتواند گسترده تر هم شود و در نهایت شما میتوانید آنچه را که لازم دارید بسازید.

بسیاری از طراحان و برنامه نویس های وب سایت عادت نموده اند تا از یک Library بسیار قدرتمند به نام jquery استفاده نمایند, و در حال حاضر شما میتوانید آن را با Angular JS هم ترکیب نمایید.


منابع بیشتر برای یادگیری

برای یاد گرفتن این فریم وورک منبع بسیار زیادی وجود دارد. همچنین بسیاری از وبسایت ها مقاله ها و ویدئوهای آموزشی بسیار زیادی را برای بازدیدکنندگان خود فراهم نموده اند.

وب سایت AngularJS اولین منبع شما تلقی میشود. همچنین میتوانید بسیار از تجربه ها را در شبکه اجتماعی وب سایت گوگل یا همان Google+ داشته باشید.

بسیاری از منابع دیگر و کدها در این صفحه از وب سایت GitHub وجود دارد.

 


نظرات


    ارسال نظر

    کپچا کد